Bebek masajı doğum sonrası anneleri de rahatlatıyor

Bebek masajı, anne ve bebeğin birbirleri ile tanışıp ilişkiyi başlatma ve geliştirmesi için önemli bir role sahip. Dolayısı ile bebek masajını yalnız fiziksel yararları olan fiziksel bir terapi olarak düşünmemek gerekiyor. Masaj sırasında iletişimin 5 boyutu ile birlikte (görme, dokunma, koklama, duyma ve tat alma) 6. boyut olarak hareketler de devreye giriyor. Bu sırada ten teması ile sağlanan sözsüz iletişim de ilişkinin niteliğinde büyük önem taşıyor.

Erken dönemde sağlıklı ve güvenli bağlanmanın bebeğin duygusal ve fiziksel gelişimini çok olumlu yönde etkilediği bilinmekte, peki bebek masajının anne ve babalara ne gibi bir faydaları var? Yapılan araştırmalara göre; bebek masajı yapan annelerde doğum sonrası depresyon olarak tanımlanan postnatal depresyona daha az rastlandığı görülmekte. Bebek Masaj Uzmanı Ceyhan Witzel’in önerilerine kulak veriyoruz.

Doğum sonrası bebekle birlikte bebek masajı eğitimine katılan anne ve babalar günlük rutinlerinden çıkarak sosyalleşme imkanı bulabiliyorlar. Bebek masajı ile anne ve babalar bebekleri ve ihtiyaçları hakkında bir çok şeyi öğrenebiliyorlar. Bebeğinin sinyallerini gözlemleyen yani davranış durumları hakkında bilgi sahibi olan ebeveynler bebeğin ihtiyaçlarını daha iyi anlarlar. Bunların başında, beslenme, uyku, tensel temas gibi temel ihtiyaçları vardır. Masaj yaparken göz göze ve ten tene temas sayesinde anne/baba ve bebek arasındaki iletişim güçlenir böylece bağlanma süreci olumlu yönde ilerler. Bebeğinin ne istediğini bilen ve sinyallerine gerektiğinde cevap verebilen ebeveynin yeterlilik duygusuyla öz güveni artar. Günden güne büyüyüp gelişen ebeveyn-çocuk ilişkisinin, şefkat ve sevgi dolu dokunuşlarla karşılıklı anlayış ve güven ile inşa edilmesine yardımcı olan bebek masajı ayrıca bebeğin uyku rutinini oluşturması için de çok güzel bir fırsat sunuyor. Bebek rahat ve huzurlu uyuduğunda, anne-babanın da uyku kalitesi iyileşir. Eşler özellikle babalar bu aktiviteye ortak olarak, annelerin kendilerine zaman ayırmalarına yardımcı olabilirler. Ebeveynlerin uyku kalitesinin düzelmesi gün içerisinde yaşanan stresli durumların daha rahat üstesinden gelebilmelerini sağlayabiliyor. Bebeğe masaj hareketlerini uygularken anne/baba da rahatlayabilir, keyifli “an”ların mutluluğunu tatma fırsatı bulurlar.

Ten tene temas, hormonların düzene girmesini ve “mutluluk”hormonu olarak da bilinen Oksitoksin ve Seratonin hormonlarının salgılanmasını sağlar; stres hormonları olan Cortisol ve Noraadrenalin hormonlarının seviyesinin düşmesine, Dopamin değerinin yükselmesine yardımcı olur. Anne ve babalar böylece daha rahat ve daha az stresli olurlar. Daha az stres yaşayan emziren annelerin sütünün de arttığı bilinmektedir. Günün belli bir saatinde yapacağınız masaj ile bebeğinizin ve dolayısıyla kendi uyku kalitenizi iyileştirebilir, doğum sonrası depresyonu daha rahat atlatabilir, bebeğinizin hiperaktivitesini azaltarak daha rahat ve huzurlu bir birlikteliğin keyfini çıkarabilirsiniz.

anneyasam.net

Bir Cevap Yazın