Bebek Masajı ve Faydaları

Doğumdan sonra annenin stres hormonunu azaltıyor, annenin ve bebeğin mutluluk hormonunu artırıyor. Anne sütünü artırıyor, kolik, uyku bozukluğu gibi sıkıntıları gideriyor. Annenin özgüvenini artırıyor, bebeğin  huzurlu ve sağlıklı gelişmesine yardımcı oluyor. Mucizevi etkileri olan Bebek Masajı ile ilgili ayrıntıları Uluslararası Sertifikalı Bebek Masajı Uzmanı ve Eğitmen Ceyhan Witzel’den alıyoruz:

 • Bebek masajı nedir?

Bebek masajı bebeğin rahatlamasını ve gevşemesini sağlayan, ebeveyn ve bebek arasındaki bağın güçlenmesini sağlayan saygı dolu, yumuşak ve şefkatli dokunuşlardan oluşan masaj teknikleridir.

• Bebek masajının amacı nedir?

Bebek masajı ebeveyn ile bebek arasındaki bağın güçlenmesini ve güven duygusunun gelişmesini desteklemeyi amaçlıyor.

Anne rahminde sıcak ve güvenli bir ortamda hamilelik boyunca korunan bebek, doğumdan sonra da annenin göğsünde tensel temas ile dış dünyaya uyum sağlamaya çalışır. Bebeğin bu uyumu rahat bir şekilde sağlayabilmesi için ebeveynler içgüdüsel olarak bebeklerini doğar doğmaz kucaklarına alır, okşarlar ve şefkatle dokunurlar. Dokunmak, bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesi, bağlanma ve güven duygusunun gelişmesi için hayati önem taşıyor. Bebek masajı ile bu önemli süreç, göz göze ve tensel temas, sözlü iletişim ve sevgi dolu dokunuşlarla desteklenmeye devam edildiğinde bebek daha huzurlu ve sağlıklı bir şekilde gelişir.

• Bebek masajının faydaları nelerdir?

Bebek masajının faydalarının başında, öncelikle anne ile bebek arasındaki güven ilişkisinin gelişmesine olan katkısı geliyor. Dokunma duygusunu yeterince hisseden bir bebek, sosyal uyum becerisi, empati duygusu ve öz güveni gelişmiş bir birey olarak yetişir. Bebek masajı sayesinde anne, bebeğin davranış durumları, ihtiyaçları hakkında, beden dili ve ağlama şeklinden bile çok şey öğrenebilir. İhtiyaçları ve istekleri önemsenen bebek mutlu ve huzurlubir bebektir. Bebeğinin neye ne zaman ihtiyacı olduğunu bilen ve buna cevap verebilen annenin kendine özgüveni ve anneliğine güveni artar. Karşılıklı iletişim ilişkinin büyümesini ve sağlıklı gelişmesine alan yaratır. Bebek masajında şefkatli dokunuşlar ile anne de bebek demutluluk hormonu olan Oksitoksin ve Seratonin hormonlarını salgılarlar. Bu hormon aşk hormonu olarak da tanımlanır. Salgılanan bu hormonlar sayesinde stres hormonları azalır, azalan stres hormonları bebeğin rahatlamasını ve gevşemesini sağlar. Yapılan bilimsel araştırmaların sonucunda, bebek masajı yapan annelerde stres hormonlarının azalmasıyla birlikte anne sütünün arttığı ve doğum sonrası depresyonlara daha az rastlandığı saptanmıştır. Bebekler genelde güzel bir banyo ve bebek masajının ardından çok rahat uykuya dalabiliyorlar. Bu, bebeğin uyku düzeninin iyileşmesini sağladığı gibi, beraberinde anne ve babanın uyku kalitesini de iyileştiriyor. Uykusunu almış ebeveynlerin daha çok enerjileri oluyor ve birbirlerine daha iyi destek olabiliyorlar.

Bebeğin karın ve sırt bölgesine uygulanan masaj, sindirim ve boşaltım sistemlerini harekete geçiriyor, kan dolaşımını hızlandırıyor, stres hormonlarının seviyesinin düşmesini sağlıyor, hiperaktiviteyi azaltıyor, kasları güçlendiriyor, hareket ve aktiviteyi artırıyor, zihinsel ve fiziksel gelişimi hızlandırıyor, ebeveyn ve bebek arasındaki bağı güçlendiriyor, bebeğin kendi kendini regüle etmesini destekliyor, uyku düzenini iyileştiriyor, rahatlamayı ve gevşemeyi sağlıyor, kolik, gaz ve gelişim sancılarına iyi geliyor. Özellikle prematüre doğan bebekler ve aileleri için önerilen bebek masajının çok büyük faydaları var. Touch Research Institute’un kurucusu Profesör Dr. Tiffany Field tarafından yapılan araştırmalara göre özellikle prematüre doğan bebeklere uygulanan özel bebek masajı yapılan prematüre bebeklerin, masaj yapılmayan bebeklere göre kilo alımlarının daha fazla olduğu, hastanede kalış sürelerinin masaj yapılmayan bebeklere göre daha kısa olduğu tespit edilmiştir.

• Bebek masajını kim yapmalı?

Bebek masajı en başta da belirttiğim gibi ebeveyn bebek arasındaki bağın güçlenmesini sağlamak için güzel bir fırsat sunuyor. Bu nedenle masajı öncelikle anne ve babanınyapmasını öneriliyorum. Eğer baba çalışıyor ve gün içerisinde anneye göre bebek ile daha az zaman geçiriyorsa, babanın bebek masajını yapmasını özellikle öneriyorum. Bebek ile arasındaki güven duygusunu şefkatli ve sevgi dolu dokunuşlarla bebeğine göstermesi, bebeğin hem anne hem de baba tarafından aynı şekilde sevildiğini hissetmesini sağlar. Burada klasik rol dağılımına karşı bir işaret de koymuş oluruz. Anne ve baba emzirme dışında bebeğin her türlü ihtiyacını aynı şekilde üstlenebilir. Bu rol modelini küçük yaştan itibaren öğrenen çocuk bireylere eşit yaklaşmayı da öğrenir. Bebek masajı eğitimi almış anne ve babalar, evlerindeki bakıcı, anneanne veya babaanneye bu teknikleri öğretebilirler. Ama öncelik anne ve babanın.
Bebeğe kaç aylıktan itibaren masaj yapılabilir?

IAIM Uluslararası Bebek Masajı Derneği; bebek masajının 2.aydan,12. aya kadar yapılabileceğini belirtiyor. Bebeğin fiziksel bir rahatsızlığı; örneğin cilt iltihabı vb. var ise öncelikle bir doktora danışmakta fayda var. Fiziksel herhangi bir rahatsızlığı olmayan tüm bebeklere masaj yapılabilir.

Bebek masajı kolik sancıları çeken bebeklerde de etkili oluyor mu?

Bağırsaklarda oluşan gaz sancıları olarak bilinen ve genelde doğumdan iki hafta sonra başlayıp 3.ayda biten kolik sancıları için bebek masajı çok faydalı. Karın bölgesine uygulanan masaj teknikleri ve bacakların karın bölgesine doğru yavaşça itilmesi ile birlikte uygulanan kolik masajı sindirim ve boşaltım sistemini rahatlatır. Düzenli olarak her gün iki kere iki hafta boyunca uygulanması gerekiyor. Bu süre boyunca diğer vücut bölgelerine masaj yapılmaması öneriliyor. Böylece bebek, bebek masajı sırasında kolikten dolayı hissettiği sancıların bebek masajından kaynaklanmadığını anlayabilir. Burada önemli olan masajı yaparken doğru teknikleri kullanmak. Biz uzmanlar da bu konuda aileleri bilgilendirmeye ve bilinçlendirmeye çalışıyoruz.

Bebek masajı için hangi ortam ve zamanlar uygundur?

–       Bebeğin uykusunu almış, masaj yapmadan 1saat önce beslenmiş olmasına dikkat etmek gerekir. Oynamaya ve keyifli vakit geçirmeye hazır olduğu bir vakitte,  sakin bir ortamda yapılmalıdır.

–       Oda sıcaklığının ortalama olarak 24-26 derece ısıda olmasına dikkat edilmelidir. Bebeği yatırmak için yumuşak bir yüzey hazırlamak gerekir.

–       Bebeğe masaj yapmak için bebek masaj yağı, alt değiştirme bezi ve bir havlu bulundurmak yeterlidir.

–       Masajı yapacak kişi, rahat edebileceği bir oturma pozisyonunda derin bir nefes alıp gevşeyerek masaja başlamalıdır. Masajı yapan kişi rahat ve gevşemiş olduğunda bebeği de rahatlatabilecektir.

–       Masaj süresini masaj yapan kişi belirleyebilir; burada öncelikli olan masaj tekniklerini uygulayacak kişinin ve bebeğin keyifle zaman geçirmesidir.

–       Ateş’i olan, hasta, yorgun, cildinde iltihap vb. sıkıntıları, farklı fiziksel ihtiyaçları olan bir bebeğe masaj yapılmaz. Bebeğin cilt rahatsızlıkları veya bebek yağlarına karşı herhangi bir alerjisi varsa, masaj bebeğin kiyafetleri üzerinden de yapılabilir.
Bebek masajı sırasında nasıl yağlar kullanılmalıdır?

Bebek masajı için soğuk preslenmiş “Virgin Oil” yağlar önerilmekte. Isıl işlem görmemiş yağların doymamış yağ oranı, ısıl işlem görmüş olan yağlara göre daha yüksektir. Organik bitkisel yağlar koruyucu katkı maddeleri, koku (parfüm), ağır metaller ve zehirli maddeler içermezler. Isıl işlem görmemiş, soğuk preslenmiş bitkisel yağlar bitkilerin, meyvelerin, çekirdeklerin, kabuklu yemişlerin veya şifalı bitkilerin sıkılması ile elde edilir. Bu yağlar, karanlık, soğuk, kuru bir yerde oksitlenmeyi önlemek için mutlaka ağzı kapalı cam bir şişede muhafaza edilmelidirler. Bebek cildinin hava almasını sağlayan, cildin emebileceği ve besleyici özelliğe sahip olan yağların başında badem yağı, susam yağı, aynı sefa (calendula) yağı gelmekte. Aromaterapide kullanılan yağlar her ne kadar bitkilerden elde edilmiş olsalar da kompleks kimyasallar içeren damıtılmış öz yağlardır ve çok yoğun bir yapıya sahiptirler. Terapi amaçlı olarak özel eğitim almış kişiler tarafından kullanılırlar. Öz yağlar bebeğin sinir sistemi ve vücut gelişimi için çok fazla uyarıcı niteliktedir. Bu nedenle Uluslararası Bebek Masajı Derneği -IAIM öz yağların kullanılmamasını önemle vurguluyor.

http://blog.tutumluanne.com/

Bir Cevap Yazın