Bebek masajı yaparken nelere dikkat edilmeli?

Bebeğinize masaj yapmak onu hem rahatlatır hem de büyümesine yardımcı olur. Masaj, stres hormonunun kan damarlarındaki dolaşımını azaltarak bebeğinizi sakinleştirir. Onunla güçlü bir bağ kurmanıza yardımcı olur . Annenin bebeği ile göz teması kurarak bebeğinin ayak parmaklarına dokunması, bunu yaparken yumuşak bir sesle ne yaptığını bebeğine anlatması, ve bunlarla birlikte “gevşe” “rahatla” gibi sözler söylemesi, bebeği yalnız fiziksel olarak değil; ruhsal olarak da rahatlatacaktır. Bebek Masaj Uzmanı Ceyhan Witzel, bebek masajına başlamadan dikkat edilmesi gereken hususları bizlere aktarıyor…

Masaj nerede ve ne zaman yapılmalıdır? 

1. Bebeğinizin uykusunu almış, masaj yapmadan 1saat önce beslenmiş olmasına dikkat edin. Oynamaya ve keyifli vakit geçirmeye hazır olduğu sakin ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir ortamda olduğunuzdan emin olun.

2. Oda sıcaklığının ortalama olarak 24-26 derece ısıda olmasına dikkat edin. Bebeğinizi yerde veya yatakta yatıracağınız yumuşak bir yüzey hazırlayın.

3. Bebeğinize masaj yapmak için bebek masaj yağı, alt değiştirme bezi ve bir havlu bulundurmanız yeterli. Bebek masajı yağı olarak özellikle bebek cildinin hava almasını sağlayan, cildin emebileceği ve besleyici özelliğe sahip olan soğuk preslenmiş kokusuz, katkı ve renklendirici maddeler içermeyen mümkünse organik yağlar kullanılmalıdır örneğin, badem yağı, susam yağı, aynı sefa (calendula) yağı gibi.

4. Rahat edebileceğiniz bir oturma pozisyonu bulun derin bir nefes alın ve gevşeyin. Unutmayın rahat ve gevşemiş olursanız siz de bebeğinizi rahatlatabilirsiniz. Bebeğinizin kıyafetlerini çıkartın. Takılarınızı çıkarın ve ellerinizde bebek masaj yağını ovarak ısıttın, bebeğinizle fiziksel temas da bulunmayı sürdürün. Masaja başlamadan önce ellerinizi bebeğinizin yüzüne doğru tutarak bebeğinizden ona masaj yapabilmeniz için izin isteyin. Masaj sırasında göz temasında olmaya dikkat edin ve neler yaptığınızı bebeğinize anlatın. Masaj süresini sizin değil bebeğinizin belirlemesine izin verin. Bebeğiniz artık sizinle göz temasını kesmiş, bedenini hafif yana doğru döndürüyor, ellerini yüzüne doğru götürüp huzursuz bir beden dili sergiliyor ise artık bebek masajını bitirmeniz için size sinyal veriyordur. Bu durum da bebeğin beden diline kulak vermenizde fayda var. Bebeğin bir sonra ki duygu durumu genelde mızmızlanmaya ve ağlamaya dönüşebiliyor. Bebeğinizin isteklerine saygı duyup ihtiyaçlarına zamanında cevap vererek bebeğinize rol model olup onun da empati duygusunun gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. Sevgi dolu ve şefkatli dokunuşlarla büyüyen bir bebek diğer insanlara ve canlılara aynı duyguları besleyecek ve saygıyla yaklaşacaktır.

5. Masaj süresini siz ve bebeğiniz birlikte belirleyebilirsiniz, önemli olan sizin ve bebeğinizin keyifle zaman geçirmesi.

6. Ateş’i olan, hasta, yorgun, cilte iltihap olan veya farklı fiziksel ihtiyaçları olan bir bebeğe masaj yapılmaz. Bebeğin eğer cilt rahatsızlıkları veya bebek yağlarına karşı herhangi bir alerjisi varsa, masaj bebeğin kıyafetleri üzerinden de yapılabilir.

Bir Cevap Yazın