Bebeklerde erken dönemde farkındalık yaratmanın en tatlı yolu

Anne ve babanın bebeklerini okşayıp kucaklaması, içten gelen doğal bir davranıştır. Masajın bebeğin sağlığı için yararlı olduğunu gösteren kanıtlar giderek artmaktadır. Dokunma duyusu bebek için dış dünya ile iletişimin temelidir. Dokunmak, bebeğe güven ve sıcaklık verir. Anne bebeğiyle ilk ilişkisini ona dokunarak kurar. Yaşamın erken döneminde bebekler görme ve işitmeden çok, koku ve dokunma duyuları yardımıyla çevreyi tanırlar. Bebek annesinin dokunuşlarıyla dünya ile iletişim kurmaya başlar, anne de bebeğine dokunarak sever.

Bebeklerde erken dönemde farkındalık yaratmanın  çocuk gelişiminde de ileriki dönemlerde büyük katkıları olduğunu ifade eden Bebek Masaj Uzmanı Ceyhan Witzel, bebek masajının rahatlatıcı etkisine değiniyor.

Bebekler de rahatlamayı ve duygularını regüle etmeyi öğrenebilirler. Bebeğiniz huzursuz uyuduğunda, bir şeyden korktuğunda, ağladığında kısacası kendi kendine tekrar iç dengesini sağlamakta güçlük çektiğinde ona yardımcı olabilirsiniz. Bebeklerde erken dönemde beden farkındalığını yaratmanın en güzel yolu, bebeğinizi rahatlatıcı bebek masajı tekniği ile tanıştırmanız. Rahatlatıcı bebek masajı tekniği ile bebeğin özellikle bacak veya kolunu iki elinizin arasına alarak, hafif basınç uygulayıp, ritmik hareketlerle hafif sallayarak hareketi bir kaç kez tekrarlayarak bebeğinize “rahatla rahatla”diyerek gevşemesini ve “rahatladın canım bak” diye geri bildirimde bulunarak tekrar regüle olmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu masaj tekniğini sık sık kullanarak bebeğinize rahatlama masajına alıştırarak, masaj uygulamasına başlar başlamaz bebeğinizin gevşemesini sağlayabilir birçok stresli durumun üstesinden birlikte kolayca gelebilirsiniz.

anneyasam.net

Bir Cevap Yazın