Page_Header_1

Bebek masajı nedir?

Bebeğin zihinsel, fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarının karşılandığı, ebeveyn ile bebek arasındaki  bağın güçlenmesine destek olan bedeni rahatlatmak için yapılan dokunma uygulamalarıdır.

Bebeklere kaç aylıkken masaj yapılır?

Dünya’nın birçok ülkesinde geleneksel olarak bebeklere doğumdan hemen sonra masaj yapılıyor. Ancak bebeğin yeni çevresine alışması ve annenin de dinlenmesi için lohusalık döneminden sonra bebek masajına başlanması tavsiye ediliyor. IAIM derneği bebeklere 2. aydan itibaren emekleme dönemine kadar bebek masaj yapılmasını öneriyor.

Bebeğin hangi bölgelerine masaj uygulaması yapılıyor?

Bebek masajına en az hassas olan bacaklardan başlayarak, sırayla, bacak, ayak, karın, göğüs, kollar, eller, yüz ve sırt bölgesine masaj yapılıyor.

Masaj yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor?

1. Bebeğinizin uykusunu almış, masaj yapmadan 1saat önce beslenmiş olmasına dikkat edin. Oynamaya ve keyifli vakit geçirmeye hazır olduğu sakin ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir ortamda olduğunuzdan emin olun.

 2. Oda sıcaklığının ortalama olarak 24-26 derece ısıda olmasına dikkat edin. Bebeğinizi yatıracağınız yumuşak bir yüzey hazırlayın.

 3. Bebeğinize masaj yapmak için bebek masaj yağı, alt değiştirme bezi ve bir havlu bulundurmanız yeterli.

 4. Rahat edebileceğiniz bir oturma pozisyonu bulun derin bir nefes alın ve gevşeyin. Unutmayın rahat ve gevşemiş olursanız siz de bebeğinizi rahatlatabilirsiniz. Bebeğinizin kiyafetlerini çıkartın. Takılarınızı çıkarın ve elllerinizde bebek masaj yağını ovarak ısıttın, bebeğinizle fiziksel temas da bulunmayı sürdürün. Masaja başlamadan önce ellerinizi bebeğinizin yüzüne doğru tutarak bebeğinizden ona masaj yapabilmeniz için izin isteyin. Masaj sırasında göz temasında olmaya dikkat edin ve neler yaptığınızı bebeğinize anlatın.

5. Masaj süresini kendiniz belirleyebilirsiniz, önemli olan sizin ve bebeğinizin keyifle zaman geçirmesi.

6. Ateş’i olan, hasta, yorgun, cilte iltihap veya farklı fiziksel ihtiyaçları olan bir bebeğe masaj yapılmaz. Bebeğin eğer cilt rahatsızlıkları veya bebek yağlarına karşı herhangi bir alerjisi varsa, masaj bebeğin kiyafetleri üzerindende yapılabilir.