Page_Header_1

Bebek masajı için hangi yağlar kullanılmalı?

Bebek masajı için soğuk preslenmiş “Virgin oil” yağlar önerilmekte. Isıl işlem görmemiş yağların doymamış yağ oranı, ısıl işlem görmüş olan yağlara göre daha yüksektir. Organik bitkisel yağlar koruyucu katkı maddeleri, koku(parfüm), ağır metaller ve zehirli maddeler içermezler. Isıl işlem görmemiş, soğuk preslenmiş bitkisel yağlar bitkilerin, meyvelerin, çekirdeklerin, kabuklu yemişlerin veya şifalı bitkilerin sıkılması ile elde edilir. Bu yağlar, karanlık, soğuk, kuru bir yerde oksitlenmeyi önlemek için mutlaka ağzı kapalı cam bir şişede muhafaza edilmelidirler. Rafine yağlar da bitkisel yağlar olarak kabul ediliyorlar; ancak mekanik bir işlemden geçerek raf ömrünü uzatmak için inceltiliyor ve renklendiriliyorlar. Ayrıca doymamış yağlar, rafine işlemi sırasında yok edilerek cilt için sağlıklı olan CIS yağların, zararlı trans yağlara dönüşmesine sebep oluyor.

Mineral yağlar, endüstriyel yağlar ve ham petrolden elde ediliyorlar. Bayatlamaz ve uygun fiyata bulunabilirler. Mineral yağlar milyonlarca yıldır, birikmiş ölü bitkilerin atıkları olarak, değersiz bir hammadde olarak kabul ediliyor. İnsan vücudu bu kadar yoğun içerikli bir karbondioksit bileşenini bünyesinden atamıyor. Bu yağlar cilt tarafından emilemedikleri için yapış yapıştır ve kolayca temizlenemezler. Doğal enerjiden yoksun, cildin nefes almasını önleyen ve cildi bir tabaka gibi saran bu yağlar, soğuktan koruma özelliğine sahipler; ancak cildin toksinleri atmasını, nefes almasını, terlemeyi ve ısı regülasyonunu önlerler. Bu nedenle mineral bazlı yağlar, hem kendimize hem de bebeğimizin cildine uygun değildirler. Yöresel yağlar daha az alerjik reaksiyonlara neden olabilir, daha uygun fiyata ve kolayca bulunabilirler. Bitkisel yağlar, vitamin, E, A, B1, B2, B6 ve kalsiyum içerir. Bebek masajında bebeğin ebeveynin doğal kokusunu algılaması ve bağlanma sürecini desteklemesi için özellikle kokusuz yağlar kullanılıyor.

Bebek cildinin hava almasını sağlayan, cildin emebileceği ve besleyici özelliğe sahip olan yağların başında badem yağı, susam yağı, aynı sefa (calendula) yağı gelmekte. Aromaterapide kullanılan yağlar her ne kadar bitkilerden elde edilmiş olsalar da kompleks kimyasallar içeren damıtılmış öz yağlardır ve çok yoğun bir yapıya sahiptirler. Terapi amaçlı olarak özel eğitim almış kişiler tarafından kullanılırlar. Öz yağlar bebeğin sinir sistemi ve vücut gelişimi için çok fazla uyarıcı niteliktedir. Bu nedenle Uluslararası Bebek Masajı Derneği -IAIM öz yağların kullanılmamasını önemle vurguluyor.