Yeni doğan bebek masajının faydaları nelerdir?

Bebeğin ilk aylarında daha sık yapılan bebek masajı, onun hem fiziksel hem de psikolojik gelişimi için önem taşıyor. Doğru uygulandığında mucizevi etkilerini kısa sürede göreceğiniz bebek masajının faydalarını Bebek Masajı Uzmanı Ceyhan Witzel’den alıyoruz.

*Bebek masajı ebeveyn ile bebek arasındaki bağlanma sürecini desteklerken aynı zamanda bebeğine masaj yapan anne ve babanın bebeğinin sinyallerini öğrenmesi ve anlaması için çok güzel bir fırsat sunuyor.

*Masaj sırasında anne ve bebek fiziksel ve duygusal olarak kesintisiz iletişim halindeler. Ten tene ve göz göze temasta bulunmak, stres hormonları olan Cortisol ve Noraadrenalin hormonlarının seviyesinin düşmesine, Dopamin değerinin yükselmesine yardımcı oluyor ve hormonal değerleri düzenliyor.

*Rahatlamak için mutluluk ve sevinç hormonu olarak da tanımlanan Oksitosin ve Seratonin hormonlarına ihtiyacımız var. Her iki hormon da masaj sırasında salgılanıyor; böylece bebeğin hiperaktivitesi azalıyor, kasların gevşemesi ve gerginliklerin giderilmesi sonucu bebeğin fiziksel aktivitesi de artıyor. Özellikle karın masajı sayesinde sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi güçleniyor, kan dolaşımı hızlanıyor.

*Gaz ve kolik sancılarının, kabız ve hazım sorunlarının, mide ağrıları, karın krampları ve gelişim sancılarının, kaslarda meydana gelen gerginliklerin, bebeklerin diş çıkarma sırasında yaşadıkları sancıların azalmasında da bebek masajı çok etkili.

*Her gün belli bir saatte 5-10 dakika yapılan masaj ile ciltte meydana gelen gerginlikler azaltılabilir, cilt daha da yumuşar ve böylece cildin kuruması önlenir.

*Bebek masajı, lenf bezleri ve sinir sistemi gelişimini, bebeğin duygusal gelişimini de olumlu yönde etkiliyor, uyku alışkanlıklarının düzene girmesini sağlayabiliyor, bebeğin kendi kendini regüle etmesine yardımcı oluyor. Ayrıca yapılan araştırmalara göre, anne sütünün artmasını sağlayabildiği gibi, doğum sonrası depresyonları azaltabiliyor, aile içi şiddeti önleyebiliyor ve ebeveynlerin sosyalleşmesini destekliyor.

anneyasam.net

Bir Cevap Yazın